Współczesna cywilizacja obok wielkich osiągnięć niesie w sobie również wielkie zagrożenia. Stawiając na pierwszym miejscu ‘mieć” a nie „być” zobojętnia człowieka na świat, wartości i normy moralne, pozbawia w jego oczach sensu ofiarność i pracowitość, miłość do ojczyzny i służbę dobru wspólnemu, liczenie się z zasadami moralnymi i prawdą.
W tej sytuacji jedną z najbardziej naglących potrzeb w naszym społeczeństwie jest otrząśnięcie się z degradacji człowieczeństwa zmiana myślenia z materialistyczno-konsumpcyjnego na myślenie w pełni ludzkie.
Dla życia człowieka, dla rozwoju społeczeństwa i ładu w nim, dla wspólnego dobra, rozwoju współżycia między ludźmi fundamentalne znaczenie ma życie rodzinne. To przez pryzmat zwyczajów, poglądów własnego domu uczniowie postrzegają wszelkie normy, treści również te o całej ojczyźnie i otaczającym świecie. Dlatego koniecznym jest ścisłe współdziałanie rodziców i nauczycieli w budowaniu świata wartości ucznia.
Szkoła wspiera rodzinę w wychowaniu dzieci poprzez:
-
Tworzenie w szkole środowiska wszechstronnego rozwoju osobowego ucznia ( w wymiarze intelektualnym, społecznym, zdrowotnym, estetycznym, moralnym, duchowym).
-
Wprowadzenie w świat nieprzemijających wartości: prawdy, dobra i piękna.
-
Wzmacnianie wiary we własne siły.
-
Kształtowanie poszanowania godności drugiego człowieka jego własności i pracy.
-
Kształtowanie postawy dialogu, umiejętności słuchania innych, rozumienia ich, umiejętności współdziałania i współtworzenia w szkole wspólnoty uczniów i nauczycieli.
-
Kształtowanie poczucia odpowiedzialności za siebie i innych, za swoje decyzji podjęte czy przydzielone zadania.
-
Uświadomienie życiowej użyteczności zarówno poszczególnych przedmiotów szkolnych jak i całej edukacji dla osiągnięcia celów życiowych i wartości ważnych dla odnalezienia swego miejsca w świecie.
-
Uczenie szacunku dla dobra wspólnego jako postawy życia społecznego we wszystkich jego wymiarach.
-
Uczenie poszanowania dla symboli narodowych i polskiego dziedzictwa kulturowego.
-
Wprowadzenie w poszanowanie środowiska naturalnego.
-
Pielęgnowanie tradycji, zwyczajów i kultury góralskiej.
Procedury osiągania celów.
Nauczyciel i uczeń powinni być w stałym dialogu ogarniającym znacznie szerszy obszar zagadnień niż przekazywanie wiedzy. Akceptacja ucznia, zaufanie nauczyciela do ucznia wzbudza w uczniach podobne postawy w stosunku do nauczyciela.
Przejawem takich postaw jest posłuszeństwo jako chętne spełnianie życzeń wychowawcy i ufność, która uwalnia od lęku i kłamstwa. Wzajemna życzliwość bez wymagań może łatwo przekształcić się w jałowe życie „ na luzie”. Życzliwość, stanowczość wymagań wobec uczniów muszą się wzajemnie uzupełniać, a zrównoważenie tych dwóch elementów warunkuje prawidłowe wychowanie w szkole. Nie ma więc wychowania bez wymagań.
Szkoła stawia uczniom konkretne wymagania – edukacyjne z poszczególnych przedmiotów nauczania oraz dotyczące zachowania w szkole i poza nią .
Nauczyciele pomagają uczniom sprostać wymaganiom jakie stawia przed nimi szkoła poprzez:
-
Realizację treści i zadań wychowawczych właściwych dla poszczególnych przedmiotów nauczania i ścieżek międzyprzedmiotowych.
-
Lekcje wychowawcze według przyjętego programu i inne powinności wychowawcy klasowego skierowane na:
- Kształtowanie właściwych postaw wobec dorosłych i rówieśników
- Wdrażanie do systematycznej pracy i odpowiedzialności za jej efekty
- Kształtowanie umiejętności współpracy w grupie
- Kształtowanie wrażliwości na krzywdę drugiego człowieka i bezinteresowności w niesieniu pomocy innym
- Szereg działań doraźnych i okolicznościowych – programy profilaktyczne, uroczystości szkolne, wycieczki i inne.
- Opieka nad kołami zainteresowań, organizacjami uczniowskimi, samorządem szkolnym.
- Współpraca z rodzicami w tworzeniu programów, planów i regulaminów w poznawaniu uczniów i w organizowaniu życia klasy i szkoły.
- Współpracę i współdziałanie między sobą w organizowaniu i podejmowaniu działań wychowawczych.
- Własny osobisty przykład kultury bycia, taktu pedagogicznego, sumienności, systematyczności i odpowiedzialności w swoich działaniach.
Nauczyciele stwarzają warunki do wszechstronnego rozwoju ucznia, wspierają i towarzyszą temu rozwojowi. Najważniejszym elementem tego procesu jest jednak uczeń i jego aktywność własna we współdziałaniu z nauczycielem, w zdobywaniu wiedzy i umiejętności w pracy nad swoim charakterem.
Pragniemy aby absolwent naszej szkoły :
-
Posiadał wiedzę i umiejętności na miarę swoich możliwości
-
Szanował polskie symbole narodowe i przyrodę
-
Znał i szanował góralskie tradycje i zwyczaje
-
Był otwarty i szczery w wypowiadaniu swych myśli, tolerancyjny, ofiarny, potrafiący przebaczać, umiejący współdziałać w grupie, odpowiedzialny za swoje postępowanie, umiejący radzić sobie z trudnościami.