Z Pienińskiego do Ojcowskiego Parku Narodowego

   17.10.2019 r. skoro świt wyruszyliśmy w drogę - uczniowie klasy 7b (11 os.) i 7a (2 os.), opiekunowie. Celem był Ojcowski Park Narodowy – najmniejszy park w Polsce. Byliśmy ciekawi podobieństw i różnic do naszego – Pienińskiego Parku Narodowego.

   Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Jaskini Wierzchowskiej Górnej. Z zainteresowaniem wysłuchaliśmy opowieści przewodniczki. Był też czas na zadawanie pytań (m. in. o jadowitego pająka mieszkającego w Jaskini, malowidła na ścianach). Największe emocje wzbudziły „śpiące” nietoperze, które z bliska widzieliśmy po raz pierwszy.  Potem pojechaliśmy do Pieskowej Skały. Obejrzeliśmy zamek oraz Maczugę Herkulesa.

Kolejnym punktem w naszym programie była wizyta w Ojcowie – maleńkiej wiosce w Jurze Krakowsko – Częstochowskiej. W Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego podczas oglądania ekspozycji przyrodniczej odkrywaliśmy tajemnice flory i fauny (m. in. rekonstrukcję jaskini, makietę Parku, dioramę). Z filmu 3D dowiedzieliśmy się, jak powstawała Dolina Prądnika i dlaczego nazywana jest Polską Szwajcarią. Punktem niemal obowiązkowym był zakup pamiątek.

Odwiedziny w OPN zakończyliśmy godzinnym spacerem, podczas którego podziwialiśmy Bramę Krakowską, Rękawicę, Igłę Deotymy oraz odpoczywaliśmy przy Źródełku Miłości. 

  Podczas całej wycieczki fascynującymi historiami dzielił się z nami nasz geograf i przewodnik – p. J. Kozielec (bardzo dziękujemy). Dopisała nam piękna, słoneczna pogoda podkreślająca uroki złotej jesieni. 

Mam nadzieję, że uczestnicy wyjazdu z radością kiedyś wrócą w odwiedzane miejsca.                        

Dorota Plewa

Galeria