Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Celem programu jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).
W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoły otrzymują wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek nastanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym.
Po przystąpieniu do programu Szkoła Podstawowa w Maniowach uzyskała dofinansowanie w wysokości 70 000,00 zł, w ramach którego zostały zakupione następujące pomoce dydaktyczne oraz wyposażenie:
Wyposażenie podstawowe (obowiązkowe):
- drukarka 3D MakerBot Sketch wraz z akcesoriami
- mikrokontroler z czujnikami i akcesoriami
- stacja lutownicza
- mikroport z akcesoriami
- aparat fotograficzny z akcesoriami,
- statyw z akcesoriami
- mikrofon kierunkowy
- gimbal
- oświetlenie do realizacji nagrań
- kamera cyfrowa przenośna z akcesoriami
Wyposażenie dodatkowe:
- mikroskopy optyczne wraz z akcesoriami
- gablota zamykana pod drukarkę 3D, skaner 3D
- roboty do nauki programowania
- zestawy elektroniczne do nauki fizyki
- klocki konstrukcyjne KORBO TECHNIX
- wyposażenie pracowni plastyczno – technicznej: stoły warsztatowe, biurko, krzesła obrotowe z regulacją wysokości, szafa na narzędzia, sztalugi, suszarka na prace plastyczne, zestaw farb, ramy tkackie, zestawy włóczek
- maszyna do szycia z akcesoriami,
- wypalarki do drewna z akcesoriami
- komplety sztućców, zastawy stołowej, misek, desek do krojenia
Zakupione pomoce i wyposażenie uatrakcyjnią zajęcia szkolne. Mogą być wykorzystane nie tylko na przedmiotach ścisłych i artystycznych, ale także w ramach innych obowiązkowych oraz dodatkowych zajęciach edukacyjnych.